جزئیات مقاله

سکس تراپی چیست و چه موقع باید به سکس تراپیست مراجعه کرد؟

مقدمه

روابط جنسی یکی از مسائل مهم در زندگی زناشویی محسوب میشه. بسیاری از افراد فکر می کنند زندگی زناشویی صرفا به صورت غریزی بوده و یک اتفاق طبیعی در زندگی می باشد که هر جفت انسان (زن و مرد) می توانند با بهترین کیفیت آن را انجام دهند. بسیار از افراد جامعه سکس را اتفاقی کوچک و دیده نشدنی در روابط زناشویی خود می پندارند و فکر می کنند که نیازی به آموزشی و یادگیری ندارد و می توانند به بهترین شکل ممکن این اتفاق را برای خود و پارتنر خود رقم بزنند.

مطالعات اخیر نشان داده است که سکس یک رابطه غریزی نبوده و اهمیت بسزایی در زندگی ها دارد و بسیاری از روابط زناشویی به علت پایین بودن کیفیت روابط و عدم برقراری روابط سالم از هم پاشیده اند. عدم وجود روابط جنسی و یا عدم برقراری  روابط صحیح جنسی در روابط زناشویی می تواند منجر به ایجاد انحرافات جنسی، اختلالات جنسی، عدم تفاهمات و... می شود.

حال که با این بحث آشنا شدید و فهمدیم که اهمیت روابط جنسی در مسائل زناشویی به چه میزان اهمیت دارد باید بدانید که راه درمان برای این مشکلات نیز وجود دارد. سکس تراپی یکی از راه های درمان مشکلات جنسی در خانواده و حل کننده بسیاری از مسائل مهم در زندگی ها می باشد.

در ادامه با سکسس تراپی بیشتر آشنا شویم و بفهمیم که آیا نیاز داریم که به سکس تراپیست مراجعه کنیم و یا اصلا چه زمانی مناسب برای مراجعه به سکس تراپ می باشد.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی یک نوع روان درمانی است که به بررسی مسائل مرتبط با سلامت روان و نگرانی ‌های عاطفی درباره عملکرد و تمایلات جنسی می‌ پردازد. این درمان معمولاً توسط یک متخصص و سکس تراپیست صورت می پذیرد و بر مسائل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین فردی که بر رضایت جنسی تأثیر می‌ گذارند، تمرکز دارد. هدف اصلی این روش درمانی، کمک به افراد برای حل مشکلات جنسی، جسمی و عاطفی به منظور داشتن یک رابطه رضایت بخش و زندگی جنسی لذت‌ بخش می باشد.

سکس تراپیست کیست

سکس تراپ ها در واقع درمانگران جنسی و روانشناسان خبره ای هستند که دارای مجوز از انجمن مدرسان جنسی می باشند. سکس تراپیست ها روان درمانگران حرفه ای هستند، زیرا با توجه به اینکه بسیاری از مشکلات جنسی را می توان در اختلالات شخصیتی جستجو کرد، آن ها می توانند با ریشه یابی و روانکاوی منشا مشکلات جنسی را پیدا کنند.

یک سکس تراپ متخصص، علم و شناخت کافی در مورد فیزیولوژی و آناتومی اندام جنسی و عملکرد زن و مرد را به خوبی دارد. سکس تراپ ها دارای ویژگی هایی متعددی هستند که از جمله می توان، راز داری ، عدم انجام معاینات فیزیکی یا رابطه جنسی در طول درمان، عدم قضاوت و پیش داوری در مورد مشکلات جنسی اشاره کرد. به طور کلی در مورد سکس تراپی باید گفت که سکس تراپ ها در تعداد جلسات محدود و کمی مشاوره و روانکاوی شخصیتی و جنسی انجام داده و منشا مشکلات را پیدا کرده و نسبت به حل مشکلات اقدام می کنند.

چرا باید به سکس تراپی مراجعه کنیم

رابطه جنسی در زندگی مشترک بسیار مهم است و عدم برآورده شدن نیاز های جنسی زوجین ممکن است منجر به عواقب جبران ناپذیری مانند رابطه نامشروع و خیانت شود. به همین دلیل، توجه به جنبه ‌های جنسی در زندگی مشترک اهمیت ویژه‌ای دارد.

در صورتی که همسر شما مشکلاتی مانند زودانزالی یا اختلال نعوظ دارد، یا شما قبل از همسرتان ارضا می‌شوید و او از رابطه جنسی لذت نمی ‌برد، می‌ توانید به یک سکس تراپیست مراجعه کنید. سکس تراپیست به شما کمک می ‌کند تا مشکلات جنسی خود را شناسایی و حل کنید. شما می ‌توانید درمان را به صورت فردی یا به همراه همسرتان انجام دهید..

چه کسانی باید تحت درمان سکس تراپی قرار بگیرند؟

بهترین راه برای تشخیص نیاز برای مراجعه به یک سکس تراپیست یا متخصص گفتار درمانی، حال و هوا و احساس شخصی است. اگر احساس می ‌کنید فقط یک سکس تراپیست می‌ تواند به شما کمک کند، پس انتخاب بهترین سکس تراپیست و مراجعه به او مناسب است. اگر کیفیت زندگی و سلامت روحی و روانی شما تحت تاثیر اختلالات جنسی قرار گرفته و گرمی و صمیمیت شما با همسرتان کاهش یافته و ارتباط با او دشوار شده است، سکس تراپی می ‌تواند نقطه شروع مناسبی برای بهبود وضعیت شما باشد.

مراجعه به سکس‌ تراپیست به علت مشکلات مرتبط با رابطه جنسی صورت می گیرد. این مشکلات شامل عدم تمایل به رابطه جنسی، مشکل در رسیدن به ارگاسم، درد در زمان رابطه جنسی، اختلالات نعوظ، انزال زودرس، سرد مزاجی و عدم علاقه به رابطه، کمبود اعتماد به نفس، عدم پاسخ به محرک‌ های جنسی، میل جنسی بیش از حد، ناتوانی در کنترل رفتار های جنسی، افکار جنسی آزار دهنده، اعتیاد به سکس، سوء استفاده جنسی، هویت جنسی، سکس دردناک، نارضایتی از رابطه و یکنواخت شدن رابطه جنسی و کشف فعالیت‌ های جدید جنسی است

مقاله پیشنهادی: مشاوره ازدواج چگونه است  + مراحل قدم به قدم

چه زمانی باید به سکس تراپیست مراجعه کنیم؟

به طور کلی اگر هر کدام از مشکلات زیر را در زندگی زناشویی خود مشاهده می کنید بهتر است به سکس تراپیست مراجعه کنید. حال برویم تا با هم این مشکلات را تشریح کنیم.

  • اگر با مشکلات جنسی مواجه شده اید که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است و این مشکلات در روابط جنسی و صمیمیت شما تأثیر منفی داشته است.
  • اگر احساس ناراحتی، نگرانی یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی خود دارید و نمی ‌توانید این مشکلات را به تنهایی حل کنید و  یا اینکه مشکلات شما نیازمند درمان باشد.
  • اگر رابطه جنسی شما با درد همراه است و یا رضایت کامل را از رابطه خود ندارید.
  • در صورت وجود ناهنجاری های جنسی مانند میل به آسیب رساندن یا میل به آسیب دیدن و یا میل به همجنس و... که به تنهایی قادر به کنترل یا درمان آن نیستید.
  • اگر از روابط جنسی قبلی خود صدمه دیده اید یا مورد تجاوز قرار گرفته و دیگر نمی توانید رابطه جنسی سالم و با احساس برقرار کنید.
  • اگر روابط جنسی برایتان تکراری و خسته کننده شده است و به دنبال بهبود کیفیت روابط جنسی و لذت جنسی خود هستید.
  • همچنین اگر می خواهید در خصوص روابط جنسی آموزش ببینید و یا اطلاعات بیشتری در مورد رابطه جنسی سالم داشته باشید.

به طور کلی، هر زمانی که مشکلات جنسی شما بر زندگی روزمره و رابطه جنسی شما تأثیر منفی دارند و نتوانید به تنهایی با آن ها مقابله کنید، بهتر است به سکس تراپ مراجعه کنید.

در جلسات سکس تراپی چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

سکس تراپیست یک متخصص است که در جلسات سکس تراپی به شما در حل مشکلات جنسی کمک می‌ کند. در یک جلسه سکس تراپی، می ‌توانید مشکلات جنسی خود را با سکس تراپیست مطرح کرده و شرایط خود را کاملا برای وی توضیح دهید. سپس سکس تراپیست با بررسی شرایط روانی و فیزیکی شما، منشا مشکلات شما را ریشه‌یابی می ‌کند. جلسات سکس تراپی کاملاً محرمانه و شخصی برگزار می‌ شوند و معمولاً زوجین در این جلسات با هم شرکت می ‌کنند. درمانگر در جلسات سکس تراپی شما را مشاوره می‌ دهد و در صورت نیاز، تمرینات و وظایفی را به شما محول می کند تا در هنگام برقراری رابطه آن ها را انجام دهید. همچنین، سکس تراپیست با سوالاتی در مورد سلامتی و زمینه جنسی، آموزش جنسی، باور های جنسی و نگرانی ‌ها و اضطراب‌ های شما، نسبت به درک بهتر شما اقدام و سپس راه درمانی را پیش می گیرد.

در جلسات سکس تراپی، سکس تراپیست به شما کمک می ‌کند تا  بتوانید افکار و احساسات جنسی خود را مدیریت و کنترل کرده  و رابطه جنسی سالم‌ تری را تجربه کنید. با هر جلسه سکس تراپی، شما به سمت مدیریت بهتر و کنترل هوشمندانه خود و پذیرش نگرانی ‌های سوق داده می شوید تا بتوانید راحت‌ تر با مشکلات جنسی خود مقابله کنید. این جلسات به منظور ایجاد آرامش و تشویق تغییرات در شما انجام می‌ شود و در صورت مشاهده اختلال در عملکرد یا نگرانی مرتبط با مشکلات جسمی، سکس تراپیست شما را به متخصصان پزشکی مرتبط ارجاع خواهد داد.

سخن پایانی

 

متخصصین مشاوره ازدواج تلاش کرده اند تا هر آن چه که لازم است شما در مورد سکس تراپی بدانید و یا اینکه آیا نیاز به سکس تراپی دارید یا خیر و نیز زمانی که شما نیاز به سکس تراپی دارید را شرح داده اند. با توجه به اینکه امروزه روابط زناشویی در تفاهمات و حل بسیاری از مشکلات دخیل است و اصلا بسیاری از مشکلات ریشه در روابط جنسی زوجین دارند اهمیت سکس تراپی بیش از پیش احساس می شود. بنابراین توصیه می شود زوجین قبل از ازدواج به سکس تراپیست مراجعه کنند تا بتوانند به راحتی مشکلات و دغدغه های جنسی خود را برطرف کنند. با توجه به اینکه بسیاری از افراد خجالت می کشند تا به سکس تراپیست مراجعه کنند یا اینکه مراکز معتبر یا سکس تراپیست متخصصی را نمی شناسند و یا دسترسی به او ندارند، کلینیک ثامن کار شما را راحت کرده است. شما به راحتی می تواند با متخصصین مجموعه کلینک ثامن ارتباط برقرار کرده و به صورت تلفنی با متخصصین ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را رفع کنید.

 

دیدگاه ها

نظر شما برای ما مهم است.

شما هم می‌توانید نظر خود را بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری