جزئیات مقاله

چیکار کنم فرزندم به حرفم گوش بده

مقدمه

آیا به دنبال راهکار هایی هستید تا فرزندتان به حرف‌ های شما گوش کند؟ آیا می ‌خواهید ارتباطتان با فرزندتان عمیق‌تر شود و بچه حرف گوش کن تربیت کنید؟ اگر پاسخ شما بله است، پس این مقاله به شما کمک خواهد کرد. در اینجا به بررسی راهکار هایی خواهیم پرداخت که به شما کمک می‌ کنند تا فرزندتان به حرف شما گوش کند و ارتباط مؤثرتری را با او برقرار کنید.

در این مطلب، بهترین راهکارها و روش‌های موثر برای جلب توجه فرزندان و ایجاد ارتباط عمیق با آن ها معرفی شده است. همچنین، نکات مهمی را برای ارتباط احساسی بیشتر با فرزندان و افزایش تمایل آن ها به گوش کردن را نیز به شما خواهیم آموخت.

آماده‌اید تا نکات کاربردی و موثری را برای ارتباط بهتر با فرزندتان بیاموزید؟ پس با ما همراه باشید تا در کلینیک ثامن با مشاوره کودک قم راهکار هایی را کشف کنید که به شما کمک می‌ کنند فرزندتان به حرفتان گوش دهد.

مقاله پیشنهادی: بایدها و نبایدهای رفتار با کودک

چرا فرزندمان به حرفمان گوش نمی دهد؟

نافرمانی کودکان، موضوعی پیچیده است که ممکن است به عوامل مختلف برگردد. در ادامه این موضوع را به صورت جامع مورد بررسی قرار داده ایم.

 • عوامل ژنتیکی: برخی از کودکان از بدو تولد با خصوصیاتی مانند بد خلقی و بیش واکنشی به دنیا می‌ آیند. آن ها ممکن است نسبت به محرک ‌های کوچک حساسیت بیشتری داشته باشند و نافرمانی نشان دهند.
 • محیط خانوادگی: محیط خانوادگی و نحوه برخورد والدین با کودکان نقش مهمی در نافرمانی آن ها ایفا می‌ کند. والدینی که بدون توجه به نیاز ها و خصوصیات کودکان، سخت ‌گیر هستند و آن ها را سرزنش می ‌کنند، ممکن است نافرمانی را تشدید کنند.
 • مشکلات ارتباطی: کودکان برای بیان نیاز ها و احساسات خود به ارتباط صحیح و پاسخگویی والدین نیاز دارند. نقص در ارتباط و عدم فهم صحیح نیاز های کودکان ممکن است منجر به نافرمانی شود.
 • نیاز به استقلال: کودکان در مراحل رشد خود، نیاز دارند تا اندکی استقلال و کنترل برخی از امور را تجربه ‌کنند. در صورتی که شما به طور غیر منطقی کنترل را به دست بگیرید، ممکن است باعث شود فرزندتان به نافرمانی روی بیاورد.
 • مشکلات رفتاری و عاطفی: برخی از کودکان ممکن است به دلیل مشکلات رفتاری یا عاطفی نافرمانی کنند. مشکلاتی مانند کم توجهی، اختلال رفتاری و اضطراب می‌ تواند به نافرمانی منجر شود.
 • محیط مدرسه: مشکلات مدرسه ممکن است نیز علتی برای نافرمانی کودکان باشند. دشواری در یادگیری، فشار درسی، مسائل اجتماعی و تعامل با همسالان از جمله عواملی هستند که منجر به نافرمانی فرزندان می شوند.

چگونه فرزند حرف گوش کن تربیت کنیم؟

تربیت فرزندان برای گوش کردن به صحبت‌های والدین و نیز احترام به نظرات آنها مهارتی مهم است. در ادامه، راهکارهایی برای تربیت فرزندان به منظور بهبود مهارت گوش دادن آورده شده است:

 1. الگویی موثر: بهترین روش برای تربیت فرزندان برای گوش کردن، خود الگو بودن است. این به این معنی است که شما به عنوان والدین، نمونه‌ای برای فرزندان خود باشید. سعی کنید به صحبت‌ های دیگران با تمرکز گوش کنید، سوالات بپرسید و نظرات آن ها را ارزیابی کنید. با این کار، فرزندان شما از شما یاد خواهند گرفت که گوش کردن به دیگران چقدر مهم است.
 2. ایجاد محیطی آرام و بدون اضطراب: محیطی آرام و بی ‌هراس باعث می‌ شود فرزندان راحت ‌تر بتوانند به شما گوش کنند. سعی کنید در موقعیت‌ هایی که می‌ خواهید با فرزندان صحبت کنید، محیط آرام و خلوتی را ایجاد کنید. از ایجاد تمرکز برای هر دو طرف استفاده کنید و به فرزندان بگویید که حضور ذهن در گفت و گو بسیار ارزشمند است.
 3. یافتن مشکل و منشا آن: در تربیت فرزند حرف گوش کن، شناسایی مشکل اصلی بسیار حائز اهمیت است. بررسی کنید که آیا کودک برای عدم گوش دادن یا عدم توجه دلیلی دارد؟ مثلاً خستگی، تنبلی، عدم علاقه یا مشکلات دیگر. با شناخت دقیق مشکل، می‌ توانید راه‌حل ‌های مناسبی اتخاذ کنید.
 4. انتظارات و واقعیت های موجود را شفاف توضیح دهید: به کودکان توضیح دهید که شما چه انتظاراتی از آن ها دارید و چرا حرف‌ ها و نظراتشان برای شما مهم هستند. بیان کنید که گوش دادن به دیگران و درک نظرات آن ها نشانه ارتباط خوب است.
 5. شفاف بیان کردن خواسته ها: وقتی خواسته ‌هایتان را از کودک بیان می ‌کنید، سعی کنید آن ها را به صورت واضح و قابل فهم ارائه دهید. استفاده از جملات ساده و مختصر، توضیح دادن دقیق عملیاتی که می‌ خواهید انجام شود، و بیان مزایا و دلایل درخواست شما می‌ تواند به کودک کمک کند تا بهتر درک کند و عمل کند.
 6. مطرح کردن خواسته ها با جزئیات و تک به تک: برای جلب توجه و تمرکز کودک، بهتر است خواسته ‌هایتان را یک به یک مطرح کنید و نه همزمان چند خواسته را بیان کنید همچنین جزئیات کار را نیز برای کودک مشخص کنید. با انجام این کار، کودکان بهتر می‌ توانند درک کنند و به طور متوالی به هر خواسته پاسخ مثبت دهند.
 7. حق انتخاب به کودک دهید: اعطای حق انتخاب به کودکان نقش مهمی در تربیت آن ها دارد. به جای تهدید یا اجبار، به کودکان فرصتی بدهید تا در تصمیم ‌گیری ‌هایی که مربوط به خودشان هستند، شرکت کنند. این کار به آن ها احساس استقلال و کنترل می ‌دهد و باعث می ‌شود که بهتر گوش دهند.
 8. آموزش احساسات: کودکان باید یاد بگیرند که چگونه به احساسات خود و دیگران احترام بگذارند. به آن ها بیاموزید که گوش دادن به دیگران و نظراتشان، نشانه‌ ای از احترام و توجه به احساسات آن هاست. با بیان مثال ‌ها و ارائه مدل ‌های مناسب، کودکان می ‌توانند درک بهتری از اهمیت گوش دادن به دیگران برسند.
 9. عقب نشینی نکنید: به هنگام تربیت کودکان، ممکن است با مقاومت و نافرمانی آن ها روبرو شوید. در این مواقع، مهم است که عقب نشینی نکنید و پیامی قوی از اهمیت گوش دادن و ارتباط برقرار کردن منتقل کنید. با ثبات و پیوستگی در تربیت، ممکن است نتیجه مطلوب را ببینید.
 10. تشویق، تهدید یا باج؟ روش‌ های فرزند پروری مثبت، یک رویکرد سازنده و مؤثر برای تربیت کودکان است. به جای تهدید کردن یا باج دادن، از تشویق، پاداش و تحسین استفاده کنید. وقتی کودکان به خوبی گوش می‌ دهند، آن ها را تحسین کنید و اعتراف کنید که این رفتار مثبت است.
 11. شیوه تعامل با کودک را تغییر دهید: در نهایت، ممکن است نیاز به تغییر شیوه تعامل با کودکان داشته باشید. با توجه به مشکلات خاص و ویژگی‌ های شخصیتی کودک، ممکن است نیاز به تنظیم روش ‌ها و استراتژی‌ های تربیتی داشته باشید. بررسی و آزمایش با روش‌ های مختلف، می ‌تواند به شما کمک کند تا روش مناسبی را برای تربیت کودکان حرف گوش کن پیدا کنید.

هنگامی که کودک به حرفمان گوش نمی دهد چه کنیم؟

وقتی کودک به حرفمان گوش نمی ‌دهد، می ‌توانیم از راهکار های زیر استفاده کنیم:

 1. توجه به حواس کودک، حواس کودک پرت بازی یا فیلم دیدن نباشد.
 2. حرف خود را تکرار نکنید و از کلمات ساده استفاده کنید.
 3. مسئله را از دیدگاه کودک ببینید و به او همدلی نشان دهید.
 4. آرامش خود را حفظ کنید و به کودک گوش دهید.
 5. نظم و انظباط را در نظر بگیرید و دستورات را به شکل واضحی بیان کنید.
 6. علت عدم گوش دادن کودک را پیدا کنید و به او توضیح دهید.
 7. فقط دستور ندهید و به کودک دلایل و توضیحاتی ارائه کنید.
 8. هر کودکی منحصر به فرد است، پس به نیاز ها و ویژگی‌ های خاص کودک نیز توجه کنید و رویکردی مناسب انتخاب کنید.

مزایای تربیت حرف شنوی در کودکان

توجه به حرف شنوی در کودکان صرفا زمینه ساز انجام امور در خانواده نیست بلکه مزایای اجتماعی گسترده ای را برای کودک به همراه دارد که در جدول زیر به آن ها  اشاره می کنیم.

مزایا

توضیحات

ارتباط موثرتر با دیگران

کودکانی که تربیت حرف شنوی داشته‌اند، بهتر و مؤثرتر با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و به طور صحیح به آنها پاسخ می‌دهند.

تقویت مهارت‌های زبانی و لفظی

این نوع تربیت باعث تقویت مهارت‌های زبانی و لفظی کودک می‌شود و در بهبود گفتار و درک زبان کمک می‌کند.

توسعه مهارت‌های اجتماعی

با گوش کردن به دیگران، کودکان توانایی بهتری در تعاملات اجتماعی پیدا می‌کنند و مهارت‌های ارتباطی را تقویت می‌کنند.

افزایش توانایی تمرکز و توجه

تربیت حرف شنوی کودکان باعث افزایش توانایی آنها در تمرکز و توجه به مباحث  و اطلاعات می‌شود.

توانایی بهتر در حل مسئله و تفکر

به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های حل مسئله و تفکر را با کیفیت و شکل بهتری انجام دهند.

تقویت اعتماد به نفس و خودبیانی

شنیدن و درک حرف دیگران باعث می‌ شود کودکان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و بتوانند بهتر خود را بیان کنند.

سخن پایانی

در این مطلب کلینیک ثامن تلاش کرده است تا شما را در راستای تربیت حرف شنوی کودک و راه های مقابله با عدم حرف شنوی  و نیز مزیت های این اتفاق در آینده کودک رهنمون سازد. شایان توجه است که اگر شما یا خانواده شما با مشکل عدم حرف شنوی کودک دست و پنجه نرم می کنند و نمی دانند چه کنند. متخصصین مشاوره کودک قم در کلینیک ثامن در کنار شما هستند تا مشکلاتتان را به بهترین شکل ممکن رفع کنند.

دیدگاه ها

نظر شما برای ما مهم است.

شما هم می‌توانید نظر خود را بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری