جزئیات مقاله

مهم‌ترین سوالاتی که باید پیش‌از ازدواج از خودتان بپرسید + رزرو مشاوره

 مقدمه

 ازدواج مهم‌ ترین تصمیم شخصی زندگی هر انسانی می ‌باشد و با توجه به آن تصمیم‌ گیری، زندگی شخصی هر فرد به دو بخش قبل ‌از آن تصمیم و بعد از آن تصمیم تقسیم می ‌شود. بنابراین مهم است که ما این تصمیم را چگونه بگیریم. بسیاری از مشاوران می ‌گویند که سوالات زیادی انسان می ‌بایست قبل ‌از ازدواج از خودش بپرسد و به آن ‌ها پاسخ دهد و در صورتی ‌که توانست پاسخ مثبت به سوالات خود بدهد آنگاه می ‌تواند تصمیمی دقیق و آسان بگیرد.

 کلینیک ثامن از بزرگ‌ ترین مراکز مشاوره ازدواج قم در این بخش تصمیم دارد مهم ‌ترین سؤالاتی که باید پیش‌ از ازدواج از خودتان بپرسید جا برایتان مطرح کرده و مشاوره رایگان مفصلی برای قبل ‌از ازدواج برایتان ارائه دهد. اگر در شرف ازدواج هستید یا می ‌خواهید این تصمیم بزرگ را بگیرید توصیه می ‌شود تا انتهای این مطلب با مشاوران کلینیک ثامن همراه باشید.

 سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ داده شوند

 سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ داده شوند

 شاید به این فکر کنید و بگویید که چرا ما باید قبل ‌از ازدواج از خودمان سوالاتی بپرسیم آیا مگر نباید از کسی که تصمیم به ازدواج گرفته ‌ایم تا با او زندگی خود را آغاز کنیم سوالات را بپرسیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ما زمانی می‌ توانیم سوالات درست و دقیقی از شخص مد نظر خود بپرسیم که به سؤالات شخصی خود توانسته باشیم جواب قابل ‌قبولی را داده باشیم. چرا که زمانی ‌که ما به سؤالات شخصی خود پاسخ می ‌دهیم به این نتیجه می ‌رسیم که آیا ما آمادگی ازدواج را داریم یا خیر؟ و سپس به سراغ سوالات دیگری می ‌رویم تا با توجه به آن‌ ها متوجه شویم که آیا شخص مد نظر با ویژگی ‌ها و شرایط ما یکسانی کامل را دارد و آیا می‌ توانیم تفاهم ایجاد کنیم (تفاهم یعنی توانایی تحمل تفاوت‌ ها).

 در ابتدا ما می ‌بایست سوالات خود را به بخش ‌های مختلفی مانند؛ سؤالات خانوادگی سوالات مربوط به اعتقادات و ارزش ‌ها، سؤالات مربوط به پول و مال، سوالات مربوط به نحوه ایجاد تفاهم و تعادل، سؤالات مربوط به زندگی روزمره، سؤالات مربوط به شغل، سؤالاتی مربوط به جایگاه کودکان در زندگی و غیره مطرح شود. و هر کدام از این موارد خود می ‌تواند سوالات بسیار زیادی را برای فردی که تصمیم به ازدواج دارد ایجاد کند.

 از آن ‌جایی ‌که بحث اقتصادی و مالی بسیار مهم می ‌باشد بنابراین نیاز است که بیشتر در مورد آن‌ ها فکر کنیم از جمله سؤالاتی که ما قبل ‌از ازدواج باید از خودمان بپرسیم شامل موارد زیر می‌ شود؛

  • آیا وقت ازدواج من فرارسیده است یا خیر؟
  • با چه میزان کودک موافق بوده و آیا تصوری از زندگی مشترک دارید ؟
  • تمایلات شخصی خود در مورد خانواده، مسکن و زندگی شخصی به چه صورت بوده و از شریک زندگی‌ تان چه انتظاری در این زمینه دارید؟
  •  آیا شریک زندگی شما دوستان شما را می‌ شناسد؟
  • اگر مشکلات مالی در زندگی ایجاد شود چگونه آن‌ ها را حل ‌و فصل خواهید کرد؟
  • در مورد آینده خود چه برنامه‌ ریزی دارید؟
  • آیا به کسی که او را به‌ عنوان شریک زندگی در ذهن خود دارید اعتماد کافی دارید یا خیر؟
  • آیا توانایی حل مشکلات روزمره را دارید یا خیر؟
  • آیا امکان زمان کافی به ‌طرف مقابل برای شناخت فردی می‌ دهید یا خیر؟

 تا این ‌جای مبحث سوالات کلی برای قبل ‌از ازدواج مطرح شد که شما می‌ بایست به این سوالات جواب دهید. ممکن است برایتان سوال شود که پاسخ دادن به این سوالات چه تأثیری بر شخص دارد؟

 توجه داشته باشید زمانی ‌که ما به سؤالات شخصی خود جواب دهیم و نسبت‌ به پاسخ‌ هایی که برای خود داده‌ایم دو گانگی نداشته باشیم یعنی ذهن ما هنگام خواستگاری و آشنایی با شخص مقابل بسیار بازتر هست و ما دقیق می‌ دانیم که از ازدواج چه می‌ خواهیم. بنابراین زمانی‌ که سوالات را از شخص مقابل می ‌پرسین و پاسخ‌ های آنان را می ‌یابیم با مقایسه سوالات شخص مقابل با پاسخ ‌های خودمان می‌ توانیم متوجه شویم که آیا انتخاب ما برای آینده انتخاب مناسبی خواهد بود یا خیر.

مقاله پیشنهادی: مهمترین ملاک ها برای انتخاب همسر و شروع یک زندگی جدید

موضوع سوالات فبل ازدواج

 موضوع سوالات قبل از ازدواج

 حال که این سوالات بالا را مطرح کردیم بهتر است موضوعاتی که براساس آن شما می‌ توانید سوالاتی را برای خود مطرح کنید را نیز عنوان کنیم تا با توجه به آن شما بتوانید سؤالات بیشتر و بهتری نیز برای خودتان مطرح کرده و پاسخ کامل ‌تری نیز برای آن‌ ها ارائه دهید همچنین در هر حوزه مثال ‌هایی نیز برایتان ارائه داده ‌ایم.

 حوزه‌ هایی که می‌ بایست در آن‌ ها سؤالات ما مطرح شود مربوط به

 ۱- پیشینه و تربیت

 ۲- امور مالی

 ۳- زندگی اجتماعی و دوستان

 ۴- خانواده ‌ها

 ۵- وظایف و کارهای خانه

 ۶- تشکیل خانواده و بچه‌ دار شدن

 ۷- مهارت ‌های ارتباطی

 ۸- چگونگی حل تعارض

 ۹- در مورد سرگرمی‌ ها تفریح و تعطیلات

 با توجه به این حوزه‌ ها شما می ‌توانید سوالاتی را مطرح کنید مثلاً؛

 در حوزه پیشینه تحقیق شما می‌ بایست میزان اطلاعات خود در خصوص رشد شریک زندگی، پیشینه ازدواجی والدین وی، تشابهات و تفاوت‌ های فرهنگی، نحوه یکسان‌ سازی فرهنگی و در نهایت نحوه تربیت شریک زندگی خود را باید برای خودتان مطرح کنید.

 دومین حوزه ‌ای که باید سوالات شما در مورد آن مطرح شود. مربوط به امور مالی می ‌باشد. از جمله سؤالاتی که می ‌توانید مطرح کنید؛ مدیریت مالی شریک زندگی باید به چه صورت باشد؟ آیا برنامه ‌ریزی در مخارج وجود دارد یا آزادانه این اتفاق صورت می‌ گیرد؟ و نیز آیا حساب‌ ها به ‌صورت یکسان خواهد بود و یا هر شخص می ‌خواهد حساب جداگانه ‌ای داشته باشد؟ سؤال دیگر درمورد چگونگی هزینه کردن، سرمایه ‌گذاری و پس‌انداز و درنهایت چه کسی می ‌خواهد مدیریت صورت‌ حساب ‌ها را برعهده داشته باشد و یا این‌ که آیا شخص مد نظر شما از نظر مالی از شما پیشرفته ‌تر می ‌باشد یا یکسان و یا در طبقه پایین ‌تر از شما قرار دارد.

 سومین حوزه مربوط به دوستان و زندگی اجتماعی شخص متقابل شما می ‌باشد. از جمله سؤالاتی که شما باید در خصوص شخص مقابل از خودتان بپرسید این است که آیا شخص مد نظر شما درون ‌گرا یا برون ‌گرا می ‌باشد؟ آیا از نظر اجتماعی دارای سطح انتظارات متوسط یا رو به بالایی است یا آدم قانعی می ‌باشد؟ همچنین ترجیح می ‌دهد تا اکثریت وقت خود را با دوستان خود بگذراند یا این ‌که در کنار خانواده باشد؟ و یا این‌ که آیا بعد از ازدواج ما می‌ توانیم به همدیگر اجازه دهیم تا با دوستان خود یا اصطلاحاً مجردی به سفر برویم؟ و سوالات این ‌چنینی که در این حوزه باید از خودتان بپرسید.

 حوزه بعدی مربوط به خانواده ‌ها می ‌باشد. یعنی این‌ که آیا خانواده‌ ها این ازدواج را تأیید کرده و می ‌پذیرند؟ یا مخالف این ازدواج هستند؟ و در مورد ارتباط با والدین بعد از ازدواج چه به ‌صورت حضوری و چه به ‌صورت تلفنی و چه ‌بسا این ‌که نحوه برخورد با والدین نیز باید مطرح شود. همچنین این موضوع نیز باید برای خودمان مطرح کنیم و به ‌دنبال پاسخ آن باشیم که تعطیلات و جشن‌ های خانواده مد نظر ما در چه محیط‌ هایی سپری می‌ شود؟

 سوالاتی که ما در حوزه پنجم یعنی تقسیم کار ها و وظایف مطرح می‌ کنیم بی ‌شک شما نیز آن‌ ها را می ‌دانید. از جمله سوالات می‌ توان به اینکه چگونه وظایف و کار های خانه باید تقسیم شود؟ آیا همه کار های خانه برعهده‌ ی یک شخص است یا به‌ صورت متعادل یا برنامه ‌ریزی ‌شده؟ همچنین در خصوص مواد غذایی، تمیز کردن و دیگر سلایق و علایق نیز باید پرسیده شده و همچنین در مورد وجود حیوانات خانگی نیز باید این قضایا مطرح شود و این‌ که اگر تفاهم بر سر حیوانات ایجاد شد چه کسی وظیفه‌ی نگهداری از حیوان را برعهده می‌ گیرد؟

 حوزه ششم مربوط به تشکیل خانواده و بچه ‌دار شدن می ‌باشد. سؤالاتی که باید در این حوزه از خود بپرسیم این است که آیا علاقه ‌ای به داشتن فرزند داریم یا خیر؟ و اگر ما فرزند می‌ خواهیم تعداد آن‌ ها چقدر باید باشد؟ و چه زمانی مناسب برای این اتفاق می ‌باشد؟ فرزندان خود را از لحاظ تربیتی، اعتقادی و مذهبی و ارزش ‌ها به کدام جهت باید مدیریت کنید؟ و آیا در خصوص نحوه نظم و انضباط  فرزندان توافق دارید یا خیر ؟

 سوالات حوزه هفتم مربوط به مهارت‌ های ارتباطی شخص مد نظر ما می ‌باشد. بسیاری از افراد از سکوت رنج می‌ برند بنابراین باید این موضوع را نیز مطرح کنید که آیا بیشتر، صحبت را می‌ پذیرید یا روابط کلامی و غیرکلامی؟ مباحثی که باعث ناراحت کردن شخص مقابل یا ناراحت شدن خودمان می‌ شود باید مطرح شود و این ‌که آیا شخص مد نظر من پاسخ کامل و صحیح به جواب می‌ دهد یا صرفاً در حد چند کلمه و آن ‌هم ناقص پاسخ می ‌دهد؟

 چگونگی حل تعارضات نیز حوزه دیگری است که می ‌بایست به آن پرداخته شود؟ از جمله سؤالاتی که ما در این حوزه باید مطرح کنیم مربوط به وجود اختلافات در گذشته است و این ‌که در مقابل مشکلات و اختلافات چه واکنشی نشان داده‌ایم؟ و نتیجه چه بوده ‌است؟ نحوه توجه به یکدیگر به چه صورت می‌ باشد آیا خط قرمز هایی در زندگی وجود دارد و یا این‌ که آیا خواسته ‌هایی وجود دارد که بنده می ‌بایست به آن‌ ها تن دهم؟ شریک زندگی برای پیشرفت بیشتر سعی بر انتقاد دارد یا پیشنهاد؟ وقتی شخصی ابراز نگرانی می ‌کند طرف مقابل من چگونه به نگرانی‌ های من واکنش نشان می‌ دهد؟

 و حوزه آخری که در خصوص آن می‌ بایست سوالاتی برای خودمان مطرح کنیم مربوط به سرگرمی‌ ها و تفریحات می ‌باشد و این ‌که آیا تفریحات می ‌بایست به‌ صورت جداگانه باشد یا با هم و چگونه سرگرمی‌ هایی باعث لذت ما می ‌شود؟ و در خصوص علاقه به ورزش فیلم و غیره نیز می ‌بایست سوالاتی را مطرح کنیم همچنین در خصوص رفتن به تعطیلات و نوع ایده ‌آل استراحت در تعطیلات نیز باید مطرح شود.

 جمع ‌بندی

 در این بخش مجموعه  کلینیک روانشناسی ثامن قم سعی کرده ‌است تمام سوالاتی که باید پیش ‌از ازدواج از خودتان بپرسید و یا هنگام ازدواج باید این سؤالات مطرح‌ شده و پاسخ دقیق آن ‌ها را بیابید برایتان شرح داده است. همچنین این تشریح سوالات کاملاً به ‌صورت تفکیک شده و براساس موضوعاتی مطرح ‌شده است که شما به ‌راحتی بتوانید سؤالات را درک کنید. اگر در شرف ازدواج هستید و یا به ‌دنبال مشاوره قبل ‌از ازدواج می‌ گردید می ‌توانید با مشاوران و متخصصان کلینیک ثامن سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارید و از مشاوره رایگان بهره‌ مند شوید.

دیدگاه ها

نظر شما برای ما مهم است.

شما هم می‌توانید نظر خود را بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری