کلینیک روانشناسی ثامن

راه های افزایش رضایت از زندگی

راهکارهایی عمومی برای ارتقای کیفیت زندگی

همه‌ی ما در زندگی درپی انجام اموری هستیم که به تصور خودمان باعث ایجاد رضایت و مطلوبیت درونی شده و در نهایت خوشحالی و سرور را برایمان به همراه دارد اما چه بسا که در مواردی عملا به هدف غایی از انجام آن کار نمی‌رسیم و حتی ممکن است پیگیری آن امر بخصوص فرجامی ناخوشایند برایمان به همراه داشته باشد.

براساس یافته‌های محق4قان الزاما افرادی که در مناصب بالای شغلی جای دارند و یا اینکه به تمامید تصورات ذهنی مطلوب خود در زمینه شغلی دست یافته‌اند؛ افرادی برخوردار از رضایت شغلی نبوده و در واقع انتظاری که از کار مطلوبشان داشته‌اند فراهم نمی‌شود. این مسئله علاوه بر اینکه تحت شعاع نپاه آدم‌ها به زندگی قراردارد؛ تابعی از عادت‌‌های ما نیز می‌باشد. براین اساس لزوم دقت در اموری که پیگیر انجام آن هستیم براین اساس لزوم دقت در اموری که پیگیر انجام آن هستیم؛ اهمیت بسزایی پیدا می‌کند؛ چراکه مجموعه همین امور شاکله تشکیل‌دهنده عادات ماست. این عادت‌ها هستند که انسان را درمسیر درست یا نادرست قرارداده برخورداری از سبک زندپی درست می‌تواند به پرورش انسان در بهترین فرم مطلوب کمک نماید. در این مطلب می‌گوشیم به تبیین عادات ساده‌ای بپردازیم که احساس بهتری در زندگی ایجاد و کیفیت زندگی را بهتر خواهند نمود.

1. دوری کردن از افرادی رابطه با آن‌ها موجب فرسایش زندگی می‌شود.

ارتباط با افرادی که در ذهنشان افکار مسموم را می‌پرورانهند تاثیر مخربی بر زندگی می‌گذارد. فاصله پرفتن از این افراد طبیعتا با ناراحتی آن‌ها همراه خواهد بود و حتی ممکن است واکنش آن‌ها را نیز به همراه داشته باشد؛ لکن این دلخوری و اعتراض در برابر تاثیر مخرب افکار مسموم آن‌ها در زندگی ما قابل قیاس نیست.. نفوذ این افراد در وجود دیگران به‌تدریج اتفاق افتاده و قطعا با واردآمدن ضربه به زندگی اطرافیان همراه است. باید با تمرین و ممارست بیاموزیم از این پس بعد از هرمرتبه مواجهه با افرادی که مسمومیت فکری آن‌ها ما را می‌آزارد؛ بخاطر حضور افراد مثبت در زندپی‌مان شکرگزار باشیم. باید باور داشت که انسان‌های بسیاری وجود دارند که شایسته و دوستی و مراوده هستند؛ برای بهبود کیفیت زندگی می‌بایست ارتباط را با افراد شایسته بیشتر نمود و روزبروز در جهت محدودکردن رابطه با افراد مسموم تلاش بیشتری نمود.

2. ترک عادت استفاده از وسایل ارتباطی در رختخواب

افت کیفیت خواب، مسئله حائز اهمیتی است که اغلب ما به آن چندان توجهی نشان نمی‌دهیم و با این بی توجهی به میزان بهره وری زندگی خود آسیب وارد می‌کنیم. نورآبی با طول موج کوتاهی که دارد، خلق‌وخو، سطح انرژی و حتی کیفیت خواب را تحت تاثیرقرار می‌دهد. اوایل صبح با تابیدن خورشید و قرارگرفتن چشم انسان دربرابر آن، تولید هورمون ملاتونین متوقف می‌شود و با نزدیک شدن به ساعات بعدازظهر و شب خورشید با تابش اشعه‌های فاقد نور آبی موجب می‌شود بدن انسان ملاتونین تولید کند که در نتیجه آن بتدریج احساس خواب‌الودگی ایجاد می‌شود. بدیهی است که شب هنگام مغز انتظار وجود هیچ‌گونه نور آبی نداشته و نسبت به تابش این نور حساس است. دستپاه‌هایی که به آن‌ها اشاره شد؛ این نور را به شدت و دربرابر چهره‌ی انسان منتشر می‌کنند. قرارگرفتن دربرابر این نور شب‌هنگام با اختلال در تولید ملاتونین، کیفیت خواب را تحت شعاع قرارداده که پیامد آن تاثیرات بسیار زیان‌اوری بر چسم و روح انسان  وارد می‌سازد‌. عادت به عدم استفاده از این وسایل بعد از صرف شام و رعایت فاصله مناسب از تلویزیون در ساعات انتهایی شب می‌تواند تا اندازه زیادی باعث بهبود خلق و خوی انسان شود.

3. قدرشناسی

قدرشناسی را می‌توان پایه و اساس آرامش و خوشحالی دانست. حتی و ثروت و برخورداری از مواهب مادی درصورتی که قدر داشته‌هایمان را ندانیم نمی تواند منجر به جاری بودن آرامش در زندگی شود. عدم تمگن مالس استفاده از غذاهای گران‌قیمت یا حضورنداشتن در رستوران‌های بسیار شیک نباید مانع لذت بردن از یک وعده‌ی غذایی دلچسب شود. حضور در جمع افرادی که دوستشان داریم و خوردن یه غذای بسیار ساده هم می‌تواند همراه با لذت بسیار باشد. باید باور داشت که اگر نتوانیم برای همین چیزهای بظاهر ساده‌ای که از آن برخورداریم قدرشناس باشیم و از داشتم آن‌ها احساس خوشایندی داشته باشیم؛ حتی اگر روزی به آن چیزی که در ذهن خود به‌عنوان یک زندگی خوب دست یافته‌ایم نیز برسیم؛ نمی‌توانیم قدرشناس آن باشیم.

4. باورداشتن به اینکه همیشه، ظاهر و باطن زندگی یکی نیست.

مقایسه ظاهر زندگی دیپران با باطن زندگی خود عادت درستی نیست. اغلب بخشی از زندپی دیگران را می‌بینیم که در ظاهر بدون نقص و عالی است درحالی که در سوی پنهان زندگی ممکن است با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان باشد. بسیار پیش می‌آید گه در زندگی اموری زیبا جلوه می‌کند و در باطن اصلا خوشایند نیستند و یا اینکه در ابتداید امر کاری پرزحمت و عاری از جذابیت جلوه کرده اما در نهایت متوجه می‌وشیم که این تغییر در جهات منافع و رضایب خاطر ما اتفاق افتاده است. هیچ‌کدانم از ما دانای کل نبوده و توانایی پیش‌بینی آینده را نداریم؛ پس چه بهتر که در مواجهه با جذابیت‌ها و غیرمنتظره‌هایی که ممکن است در زندگی برایمان اتفاق بیافتد با دید باز برخورد کنیم.

5. پردازش ایده

در زمان شروع هر مسیر تازه، راحت‌ترین انتخاب انصرا و فراموش گردن ایده‌ای است که به ذهن خطور کرده است. اما با این انتخاب هیچ‌گاه نخواهیم توانست به ایده‌ای مناسب برای شروع مسیری جدید برسیم و درواقع در یکجا ساکن خواهیم بود. برای رهایی از این روند باید برای تحقیق درباره ایده‌های جدید ارزشمند و پردازش آن‌ها وقت صرف کرده و حتی اگر اطمینان صددرصد از موفقیت آن نیز نداریم نیز از شروع کار نهراسیم.

6. انضباط

کمابیش همه براین باور هستیم که زمان یکی از درهای نادر این جهان است اما با این‌وجود کمتر کسی را می‌شناسیم که به علت نامنظم بودن و عدم سازماندهی درست، بتواند از این گوهر بدرستی استفاده کند. نطم درلغت به معنای قرارگرفتن هرچیز درجای خودش تعریف می‌شود. تلاش برای درنظرگرفتن نقاط بخصوص برای وسیله و دسته‌بندی احتیاجات روزمره و برخورداری از برنامه می‌تواند به همه در استفاده درست از زمان کمک کند.

7. نگهداری وسایلی که برای انسان القاکننده احساس مطولبیت است.

همه ما اطرافمان وسایلی ریز ودرشتی داریم که یادآور یک خاطره خوب بوده و حس رضایت را درما القا می‌کند. هرآن‌چیزی که در پیرامون خود نگه می داریم می‌تواند نمایانگر وجهی از شخصیت ما باشد. سعی کنیم برای این وسایل محل خاصی درنظشررگفته و چیزهایی نپه داریم که با خلقیات و روحیاتمان سازپاری و تناسب داشته باشد.

8. درنظرگرفتن زمانی بخصوص برای خودمان

این نکته ای است که اغلب به آن جدی نگاه نمی‌کنیم. درنظر گرفتن زمانی برای انجام فعالیت‌هایی که درنتیجه آن این حس درونمان القا می‌شود که برای خودمان ارزش قائل شده‌ایم. در این زمان هیچ پوششی روی رفتارمان نبوده و درواقع همان انسانی هستیم که باید باشیم. تجربه‌ی این لحظات و انجام کارهایی که از دورن به آن علاقه دارید؛ عملا انسان را جوانتر می‌کند.

9. تمرین نه گفتن

اغلب ما انسان‌ها از مهارت نه گفتن بی‌بهره‌ایم. عدم توانمندی در دادان پاسخ منفی در مواقعی که باید این کار را بکنیم، باعث می شود استرس‌های نابجایی را متحمل شویم که آورده‌ای جز فرسودگی جسمی و روانی برای ما بهمراه ندارد. در واقع با پاسخ منفی بجا، وظایف فعلی که بر دوش شما گذاشته شده است را محترم شمرده و علاوه‌براین یکی از نشانه‌های خودکنترلی را درخود ایجاد کرده‌اید.

10. پیگیری اهداف واقع‌بینانه

انتخاب اهداف بزرگ، جسورانه و تا اندازه ای دور از دستری می‌تواند به‌عنوان محرک عمل کند. الیته این تاثیرگذاری مثبت تا زمانی ادامه پیدا می‌گند که انسان در راه رسیدن به این اهداف متحمل شکست نشود. درصورت شکست موجی از ناامیدی این محرک را ازبین خواهد برد. پس در مرحله اول دنبال‌کننده اهداف واقع‌بینانه خود باشیم و درصورتی گه قصد بلندپروازی را پیدا کردید؛ جرات مقابله با شکست و ظرفیت شکست احتمالی را نیز در خود پرورانده باشیم.

در نهایت باید گفت آنچه شخصیت را شکل می‌دهد؛ مجموعه ای از نگرش‌ها و چگونگی و ماهیت اموری است که برایشان وقت صرف می‌کنیم. باید پذیرفت که شادی و رضایت واقعی نیز ذیل همین تعریف معنا پیدا می‌کند. باور این مطلب باعث خواهد شد از جستجوی آرامش در بیرون از خود دست برداشته و درک کنیم که آرامش و شادمانی درون ماست و هیچ چیز خارج از خودمان نمی‌تواند پیک احساس خوب و مثبت در ما باشد.