کلینیک روانشناسی ثامن

نشانه های اصلی سندرم داون

احتمالا تا بحال دفعات زیادی با افراد دارای سندروم داون برخورده اید. افرادی که به خاطر اضافه داشتن یک کروموزوم، شکل ظاهری خاصی دارند، از نظر ذهنی با ما مقداری تفاوت دارند و ممکن است از نظر جسمی یکسری محدودیت داشته باشند.

این اختلال درمان کامل ندارد اما می شود به افراد دارای این اختلال کمک کرد. به این صورت که درمان های توانبخشی و حمایتی بسیاری برایشان وجود دارد. مجموعه این درمان ها به آنها کمک می کند تا زندگی راحت تری داشته باشند. پیشرفت های اخیر پزشکی و همچنین حمایت های مختلف از طرف جامعه و موسسه ها باعث شده افراد دارای سندرم داون بهتر با چالش های پیش رویشان مواجه شوند.

 

سندرم داون (به انگلیسی: Down Syndrome) یک بیماری ژنتیکی است. به طور خلاصه، کودک سندروم داون یک کروموزوم یا به عبارتی یک دسته ی ژنی اضافه تر از ما دارد. این باعث تاخیرهای رشدی و ناتوانی های جسمی و ذهنی می شود.

فرد سندروم داون از نظر ظاهری هم یک سری تفاوت ها با ما دارد. مثلا صورت پهن، گردن کوتاه، زبان متورم و عضلاتی که تون پایینی دارند. کروموزومی که در سلولهای آنها به صورت اضافه وجود دارد، کروموزوم ۲۱ است. از این رو به این اختلال تریزومی ۲۱ هم گفته می شود. (در رابطه با ژن ها و نقش آنها در تعیین خصوصیات مان در قسمت علت سندروم داون صحبت می کنیم.)

درحال حاضر این اختلال، درمانی به معنی «خوب شدن و عادی شدن» ندارد. و مثل بسیاری از اختلالات، مادام العمر است. با این وجود افراد تریزومی ۲۱ می توانند با بهره گیری از درمان های توانبخشی و حمایتی قوی تر شوند و یک زندگی سالم و مستقل داشته باشند!

علایم سندروم داون

گرچه می توان احتمال داشتن این اختلال را در جنین طی بارداری مادر پیش بینی کرد، اما هیچ علامت قطعی ای مبنی بر وجود جنین سندروم داون در رحم مادر تاکنون کشف نشده است.

معمولا نوزاد تازه متولد شده سندروم داون، نشانه های زیر را دارد:

  • صورتی پهن با سر و گوش های کوچک
  • گردن کوتاه
  • زبان متورم
  • چشمان برآمده به جلو
  • شکل غیر عادی گوش ها
  • تون عضلانی پایین