کلینیک روانشناسی ثامن

چه جملاتی به همسرمان نگوییم

جملاتی که نباید به همسر خود بگوییم

 بسیاری از جوانان نوعروس و داماد در آغاز زندگی مشترک به دلیل تازه بودن شکل گیری ازدواجشان و وجود شور و شوق فراوان در میان زن وشوهر روابط صمیمی میان آنها برقرار است . اما به مرور که بر عمر رابطه ی زناشویی افزوده شده و میزان ناملایمات در زندگی هم افزایش می یابد زمینه  برای از میان رفتن عشقِ روزهای نخست هم فراهم می شود که اصطلاحا به آن سرد شدن زوجین نسبت به هم می گویند . در این جاست که زن و مرد می توانند با آموزش دیدن مهارت های همسرداری در خود ، زمینه ی سازش و تدوام عشق را در زندگی مشترکشان فراهم بیاروند و از تخریب رابطه شان جلوگیری کنند .

بدون شک یکی از عوامل در دوام زندگی زناشویی ، توانایی برقراری ارتباط کلامی صحیح و محترمانه سالم با همسر است . هم مرد و هم زن باید بتوانند از جملات درست برای بیان منظور خود استفاده کنند تا راه را برای بروز سوء تفاهمات احتمالی و برداشتهای ذهنی نادرست ببندند . از طریق فراگیری نکات مهم در برقراری ارتباط و هم چنین آگاهی به صفات و ویژگی های شخصی همسر می توان روابط صمیمانه تری با همسر به صورت پایدار تجربه کنیم ، یعنی هرچقدر شناخت از همسر بیشتر شود میزان دوام رابطه بیشتر خواهد بود .

مردان مایل هستند در نظر همسر خود توانمند و قدرتمند جلوه کنند که این ویژگی در ذات آنها نهفته است . هر مردی دوست دارد تمام توجه همسرش به وی معطوف باشد و شریک دیگری در میان نباشد . این ها بخشی از صفات مشترک در میان مردان هستند که آگاهی ازآنها می تواند در جلوگیری از بروز اختلافات موثر باشد .

برخی از جملاتی که مردان در برقراری ارتباط با همسر خود باید از بیان آن ها اجتناب کنند عبارتند از :

* توخیلی حساس و دل نازک هستی : این جمله با وجود و ذات زن که سرشار از احساس است تناقض داشته و باعث برهم خوردن معادلات ذهنی همسر شما در مورد خودش خواهد شد که نمی تواند کمک کننده به بهتر شدن حال او باشد . احساس اینکه دیگر شبیه بقیه زنان نیست و دارای تفاوت های فاحش وآزاردهنده نسبت به سایرین است ، به مرورِ زمان از میزان عشق و علاقه ی وی به زندگی مشترک و حس خوبش به شما کاسته خواهد شد .

* لوس نشو ،گریه نکن : بیان این جمله از طرف شوهر ، برای زن حس بد و منفی بسیار زیادی به همراه دارد که می تواند به نفرت تبدیل شود . زن با گمان اینکه مرد نسبت به احساس غم و اندوه او بی تفاوت است دارای سوء تفاهماتی در ذهن خود خواهد شد که پاسخ معقولی برای آن نمی یابد و همین می تواند شروع کننده درگیری بزرگتری شود . برخی از مردان با دیدن اشک و گریه ی همسر ، گاه واکنش نامطلوبی نشان داده و عبارات منفی دیگری هم در این رابطه به کار می برند که زمینه را برای بروز اختلافات و ناراحتی های عمیق در ذهن زن فراهم می آورد که تکرار آنها به مرور زمان مشکلات را بیشتر از قبل خواهند کرد .

* تو شبیه مادرت هستی : با بیان این جمله در آن واحد هم به مادر همسر خود و هم به همسر خود توهین کرده اید که میزان عصبانیت همسر را دوچندان خواهد کرد ، حتی اگر از توهین به خودش ناراحت نشود ، از توهین به مادرش بسیار عصبانی می شود . اگر قصد بیان ناراحتی و دلخوری خود را از همسرتان دارید ، بهتر است با کنترل و مدیریت رفتار خود و انتخاب جملات مناسب صرفا وی را مخاطب جملات خویش قرار دهید و با اعضاء خانواده اش کاری نداشته باشید . هرچقدر افراد بیشتری را در دیگری های خود وارد کنید ، عمق مشکلات بیشتر خواهند شد و درمان آنها نیز سخت تر می شوند .

* باید این طوری که من میگم باشی : دیده شده مردانی که می گویند اگر این شرایطی که می گویم نمی خواهی از زندگی من برو بیرون . این جمله و جملات مشابه آن ، مفهومی غیر از عدم علاقه را منتقل نمی کند و مستقیما احساسات همسر را نشانه می گیرد . عدم علاقه به زندگی مشترک و دوام آن در این جمله ، دلسردی بسیار زیادی در همسر ایجاد خواهد کرد . اگر قصد دارید راجع به موضوعی که برای تان مهم است سخن بگویید به جای این عبارت می توان جملات بهتری را انتخاب کنید که بار منفی و حس بد نداشته باشد. مثلا هنگامی که راجع به نحوه ی مهانداری به توافق هایی رسیده اید اما در بدو ورود مهمانان اتفاقی افتاده که مطابق توافقات شما با همسرتان نبوده و از دست او ناراحت هستید ، بهتر است علت عدم انجام توافقات را جویا شوید و قضاوت عجولانه نکنید . به این ترتیب می توانید به جای عصبانیت و کاربرد عبارات نارحت کننده ، از دلیل انجام نشدن آنها توسط همسرتان مطلع شوید ، بدون اینکه به او توهین کرده و سردی را وارد رابطه تان کنید .

زنان هم می توانند از نقاط ضعف همسران خود آگاه شده و از کاربرد عبارتی که ناراحتی همسران را در پی خواهد داشت اجتناب کنند . اهم این جملات عبارتند از :

* مقایسه کردن همسر خود با سایر مردان : مردان دوست دارند در نظر همسر خود زیبا و توانمند جلوه کنند . مردان از مقایسه شدن با دیگران بیزار هستند . به خصوص اگر معیار مقایسه شما ، شوهرِ خواهرِ شما یا حتی بردار خود او باشد . کاربرد عباراتی مثل بردارت برای همسرش ارزش قائل است و تو بلد نیستی به من محبت کنی ، برادرت برای همسرش کادو و جشن تولد تدارک می بیند و ... مواردی هستند که به سست شدن پایه های روابط زناشویی کمک می کنند .

* عدم تمایل به همکاری با شوهر: زنانی که مخصوصا از لحاظ مالی از همسرشان مستقل بوده و تمامی کارها را به تنهایی انجام می دهند ، از نظر شوهرانشان چندان مقبول نیستند . مردان دوست دارند همسرانشان در انجام کارها نیاز به حمایت و کمک از جانب آنها داشته باشند ، یعنی مرد از اینکه همسرش به او وابسته باشد احساس قدرت می کند . روح حمایتگر و مراقبت در مردان است که چنین ویژگی های رفتاری را برای آن ها ایجاد کرده است . حتی زنانی که شاغل هستند هم باید به این نکته توجه کنند که صرف داشتن درآمد را به عنوان منبع قدرت و استقلال تلقی نکنند و جدای از همسر تعیین تکلیف نکنند و با یکدیگر همکاری داشته باشند . زیرا این امر ناراحتی هایی را برای مردان و نوع نگرش آن ها به همسرانشان ایجاد خواهد کرد که میزان اعتماد به همسر را به سرعت کاهش خواهد داد ، یا حتی در برخی موارد مرد با شاغل بودن همسرش به مشکل برخورده است .

* از زندگی با تو خسته شدم : با این جمله شوهر شما گمان خواهد کرد شما از او و شرایط زندگی مشترکتان خسته شده و تمایلی به داشتن رابطه ی گرم و صمیمی با وی نخواهید داشت و سرد شدن را انتخاب کرده اید . فارغ از این نکته که عنوان کرده اید ، مرد زندگی شما این باور را در زهن خود خواهد داشت که در تمام سال ها و ماه های زندگی مشترکتان عمیقا از کنار هم بودن لذت نبرده اید که موجب سرافکندگی و احساس افسردگی در همسرتان خواهد شد .

* برای این زندگی چه کار خاصی کردی؟ : این جمله ی سوالی به ظاهر ساده ، به سخره گرفتن تمام زحماتی است که همسر شما در طول زندگی مشترک متحمل شده است و عواقب بسیاری پشت آن نهفته است که باید منتظر فوران آن باشید . یقینا زندگی مشترک امری است که هر دو طرف موظف به پذیرش مسئولیت های مختلف هستند و نمی توان به تنهایی وظایف را از یک نفر بخواهیم تا انجام دهد . اما این سوال نابخردانه و ناپخته ، تمام کارهای کوچک و بزرگ شوهرتان را زیر سوال برده و به راحتی زحماتش را از بین می برید .آنها اینگونه تحلیل خواهند کرد ، هنگامی که کارهای مختلف و تلاش های من را برای زندگی مشترکمان نمی بیند پس لزومی به انجام آن کارها نیست و اختلافات به آرامی بیشتر از قبل خواهد شد .

* بچه همیشه از تو کارهای غلط رو یاد می گیرد ، الگوی خوبی نیستی : بعد از فرزند دار شدن مادران حساسیت زیادی روی فرزند خود دارند ، به همین میزان توجه همسر نیز به فرزند معطوف خواهد شد . برخی زنان پا را فراتر گذاشته و روی رفتار و برخورد پدر با فرزند هم اعمال نفوذ و دخالت می کنند . با این کار مرد گمان خواهد کرد ، بعد از تولد فرزند ، عشق و علاقه ی قبل را نسبت به او ندارید . در نتیجه فاصله عاطفی و صمیمیت میان شما و همسرتان افزایش خواهد یافت