کلینیک روانشناسی ثامن

سوسک ها و خانم ها

بانوان محترمه! آیا تا به حال با خود اندیشیده اید که چرا از سوسک می ترسید؟ خیلی از خانم ها برای توجیه ترسشان می گویند که از سوسک «نمی ترسند» بلکه «چندششان می شود»! اما لازم است بدانید که این فقط ما خانم های ایرانی نیستیم که از سوسک می ترسیم بلکه زن ها در اقصی نقاط جهان از سوسک می ترسند و این یافته حیرت آور ما را بر آن می دارد که نتیجه بگیریم ترس از سوسک یک ترس «غریزی» در خانم هاست!


برای ترس خانم ها از سوسک تا به حال دلایل زیادی ارائه شده است، به عنوان مثال می گویند خانم ها از سوسک می ترسند زیرا:
سوسک ها موجودات کثیفی هستند،
سوسک ها موجودات زشتی هستند،
سوسک ها قیافه چندش آوری دارند مخصوصا پاهایشان!
سوسک ها سرعت عمل بالایی دارند و حرکات آنها غیر قابل پیش بینی است و همین امر خانم ها را به وحشت می اندازد( مخصوصا در مورد سوسک های پروازی!)،
و...


جالب است بدانید که سوسک ها بی مغزترین موجودات کره زمین هستند، نه این که مغز نداشته باشند، اما نیاز چندانی به آن ندارند. یعنی اگر سر آنها را جدا کنید حداقل 9 روز خوش و خرم به زندگی شان ادامه می دهند انگار نه انگار که کله ندارند!
در سال1962 یک محقق به نام جی.آ.هاریج که فرآیند یادگیری در سوسک ها را بررسی می کرد(!)، متوجه شد توانایی یادگیری سوسک های سر بریده همانند سوسک هایی است که سر دارند، یعنی سوسک ها حتی برای یاد گرفتن هم چندان از مغزشان استفاده نمی کنند! (فکرش را بکنید یک سوسک بی سر چه شکلی می شود! واقعا که این خارجی ها چه کارها که نمی کنند!).
شاید دلیل اصلی ترس خانم ها از سوسک ها همین «بی مغز» بودن آنها باشد، یعنی خانم ها به شکل نا خودآگاه از موجودات بی مغز متنفرند! و این از نظر من بهترین توجیهی است که ما خانم ها برای ترس «منطقی مان» از سوسک ها می توانیم به مردها ارائه دهیم!

 

نویسنده: زهرا وافر