کلینیک روانشناسی ثامن

بر طبل شادانه بکوب...


چگونه شادتر زندگی کنیم؟

روانشناسان تحقیقات زیادی انجام داده اند تا راه های شادتر زیستن را پیدا کنند و در نتیجه یک سری از این تحقیقات به 8 گام برای رسیدن به شادی بیشتر در زندگی رسیده اند:


1-«دفتر شکرگذاری» تهیه کنید!

دفتری تحت عنوان «دفتر شکرگذاری» یا دفتر«چیزهای خوب در زندگی» تهیه کنید و اتفاقات خوب و خاطرات شیرین زندگی خود را در آن یادداشت کنید. ذهن خیلی از ما آدمها به گونه ایست که خاطرات تلخ و حوادث منفی را بیشتر و بهتر از رویدادهای مثبت در حافظه ثبت می کنیم، مثلا اگر کسی هزار خوبی در حق ما کرده باشد، فقط کافی است تا یک بار از او بدی ببینیم! آن وقت است که همه خوبی های او را فراموش خواهیم کرد. پس تهیه این دفتر به ما کمک می کند تا با حفظ خاطرات و رویدادهای مثبت زندگیمان و یادآوری نعمتهایی که خداوند به ما داده است، با احساس بهتری زندگی کنیم.


2-مهربان بودن را تمرین کنید!

مهربان بودن، چه نسبت به دوستان وآشنایانتان وچه نسبت به غریبه ها ، موجب می شود که جویباری از احساسات مثبت در درون شما جاری شود، علاوه بر این که احساس می کنید رضایت خدا را به دست آورده اید، احساس می کنید که بخشنده و توانا هستید . همچنین موجب رفتار بهتر و دوستانه تر دیگرن با شما می شود و به این ترتیب روابط بهتری با دیگران برقرار کرده اید.


3-مزه زندگی را بچشید!

از لحظات شیرین و زود گذر زندگی خود غافل نباشید، از نوشیدن یک چای داغ در سرمای زمستان لذت ببرید، به آبدار بودن وشیرینی یک توت فرنگی هنگام خوردن آن توجه کنید، گاهی هنگام بارش باران، به زیر باران بروید و«بگذارید که احساس هوایی بخورد...»، و از همه نعمتهایی که خدا در اختیار شما قرار داده استفاده کنید!


4-قدردان باشید!

از همه کسانی که نسبت به آنها احساس دین می کنید، همه کسانی که برای شما زحمت کشیده اند و خدمتی به شما کرده اند، تشکر و قدردانی کنید. نسبت به خداوند به خاطر همه نعمتهایی که به شما داده است شکرگذار باشید.5-گذشت را بیاموزید!

با نوشتن یک«نامه بخشش» به کسانی که شما را رنجانده اند ویا صدمه ای به شما زده اند،به خشم و رنجش خود پایان دهید. این نامه را لازم نیست حتما به آن فرد بدهید، می توانید نامه را نزد خود نگه دارید. کینه و خشم وآزردگی از دیگران باعث می شود که ذهن شما همیشه درگیر احساسات و افکار منفی باشد، پس با گذشت از خطای دیگران، بیشتر از همه به خودتان خدمت کرده اید!


6-برای خانواده و دوستانتان وقت و انرژی صرف کنید! 

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در احساس رضایت شما در زندگی و در نتیجه شادی بیشتر، کیفیت روابط میان فردی شماست، پس برای برقراری روابط خوب با دیگران و بیش از همه خانواده تان، لازم است که وقت و انرژی خود را صرف کنید.


7-از بدنتان مراقبت کنید!

به اندازه کافی بخوابید، به طور منظم ورزش کنید، سعی کنید رژیم غذایی صحیح و کاملی داشته باشید، به ظاهر خود رسیدگی کنید و همیشه لبخند به لب داشته باشید!


8-راهکارهای مقابله با استرس را در درون خود پرورش دهید!

لحظات سخت در زندگی اجتناب ناپذیرند. همه ما در زندگی با مشکلات و استرس های متفاوتی مواجه می شویم، اما مهم این است که چگونه آنها را برای خود حل می کنیم . هنگام مواجهه با مشکلات می توانید جملات مثبتی مانند «هر آنچه مرا نکشد ، مرا قوی تر می کند!» را به خود تلقین کنید. همچنین باورهای مذهبی به ما برای پیدا کردن معنا در مشکلات زندگی مان کمک می کنند.                                                                                                                                                                                                                                                                                نویسنده:زهرا وافر