کلینیک روانشناسی ثامن

طبیعت درمانی

گاهی اوقات که پکریم، دلمان گرفته، افسرده ایم یا مضطربیم، کافی است کمی زیر باران قدم بزنیم، عطر خاک را استشمام کنیم، کافی است کمی سرمان را بالا بگیریم، کمی به آسمان نگاه کنیم، به ماه، به ستاره ها و به آسمان بی انتهای بالای سرمان، تا حالمان بهتر شود و به زندگی امیدوارتر شویم! روانشناس ها حتی تاثیر ارتباط با طبیعت بر سلامت روان ما را بررسی کرده اند و به نتایج جالبی رسیده اند.
طبیعت و دیگر هیچ!

روانشناسی بود به نام «اریک فروم» که در نظریه اش بیان کرده بود که بیماری روانی در ما آدم ها از همان زمانی ایجاد شد که ارتباطمان را با طبیعت از دست دادیم. تا زمانی که انسان ها در دل طبیعت زندگی می کردند و زندگی قبیلگی و گروهی داشتند سلامت روان و احساس امنیت خاطر بیشتری نیز داشتند. اما از زمانی که از دل طبیعت بیرون آمدند و به تفرد و زندگی فردی رسیدند، نوعی احساس ناامنی و بیگانگی در آن ها ریشه دواند و باعث ایجاد انواع بیماری های روانی شد.
در حال حاضر بسیاری از روانشناسان معتقدند که بازگشت به طبیعت و ارتباط با پدیده های طبیعی مانند گیاهان، رودها، آسمان و... می تواند به سلامت جسم و روان انسان کمک کند. در یک تحقیق اخیر در بریتانیا پژوهشگران ثابت کردند که حتی 5 دقیقه فعالیت در فضای سبز به بهبود خلق و اعتماد به نفس افراد کمک می کند، و اگر فعالیت در طبیعت در کنار رودخانه یا دریاچه باشد، تاثیر آن چند برابر می شود. 

محققان بلژیکی نیز پس از تحقیقات متعدد به این نتیجه رسیدند که حتی نگاه کردن به تصاویر و نوارهای ویدیویی مربوط به مناظر طبیعی می تواند منجر به کاهش استرس ها و هیجانات منفی شود و تعادل الکتریکی و بیوشیمیایی بدن را تامین کند. 
در طی پژوهشی که در یکی از بیمارستان های آمریکا انجام گرفت، بیماران را پس از عمل جراحی به دو گروه تقسیم کردند، گروهی را در اتاق هایی بستری کردند که پنجره آن رو به درختان و مناظر طبیعی بیمارستان باز می شد، و گروه دیگر در اتاق هایی بستری شدند که پنجره آن رو به دیوارهای آجری بیمارستان باز می شد. در نهایت محققان مشاهده کردند که روند بهبودی گروه اول به مراتب سریع تر از گروه دوم بود که این نشان دهنده تاثیر شگفت انگیز طبیعت و مناظر طبیعی بر روی جسم و روان انسان است. 

در تحقیق دیگری ثابت شد که طول عمر مردم روستایی، بیشتر از افراد شهرنشین است، که بی شک ارتباط با طبیعت بکر و هوای سالم، یکی از دلایل اصلی آن می باشد.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید سال ها پیش حکیم ابو علی سینا در مورد درمان بیماری ها در کتاب قانون این چنین نوشت: «بدان کمک جستن از چیزهایی که نیروهای روانی را تقویت می کند مانند شادی و دیدار با مناظر خوشایند و هم نشینی با نشاط آور ها برای بیمار بسیار نافع است. سفر بیمار از شهری به شهر دیگر و از هوایی به هوای دیگر نیز، از این قبیل معالجات است.»

امروزه برای درمان بیماری های روانی شیوه های مختلفی با استفاده از طبیعت و مناظر زیبای طبیعی ساخته شده است. در برخی از کشورهای اروپایی انجام فعالیت های باغبانی برای کاهش بعضی از بیماری های روانی، به ویژه افسردگی توصیه می شود. همچنین درمان از طریق ورزش در طبیعت و فضای سبز و یا درمان با یک سری عناصر طبیعی مانند آب، هوا، خاک و... .
خوددرمانی کنید!

طبیعت پیرامون شما سرشار از احساسات دل انگیز و انرژی مثبتی است که شاید شما همیشه با بی تفاوتی از کنار آن گذشته اید. کافی است از این به بعد تمرکز خود را بر روی طبیعت بالا ببرید و وقت بیشتری را برای ارتباط با طبیعت بگذارید تا بتوانید از این منبع عظیم انرژی و موهبت الهی حداکثر استفاده را ببرید. هر روز مقداری در هوای آزاد قدم بزنید یا ورزش کنید، به باغچه خانه تان صفایی بدهید یا اگر به زندگی آپارتمانی دچار هستید، چند گلدان بزرگ و کوچک به خانه تان بیاورید و به پرورش گیاهان بپردازید. شب ها قبل از خواب لب پنجره بروید و کمی به آسمان نگاه کنید. سعی کنید خنکای نسیم را بر روی پوستتان لمس کنید، زیر قطره های باران خیس شوید، زیر دانه های برف بلرزید، و عطر گل ها و گیاهان را با همه وجودتان استشمام کنید. گاهی کنار جوی آب یا رودخانه ای بنشینید و به صدای آب گوش کنید،صدای پرندگان را بشنوید و لذت ببرید. طوری برنامه ریزی کنید که در تعطیلات و اوقات فراغت همراه با خانواده تان به دل طبیعت بروید و از همه آنچه در طبیعت است حداکثر لذت را ببرید و آیات خداوندی و موهبت های بی دریغ او را در طبیعت جست و جو کنید. مطمئن باشید که این گونه حال بهتری خواهید داشت و از بسیاری از آسیب ها و بیماری های روانی در امان خواهید بود. 


نویسنده :زهرا وافر