کلینیک روانشناسی ثامن

روانشناسی رنگ ها

ولف گانگ گوته از نخستین کسانی بود که بین رنگ ها و روانشناسی در کتابش به نام «نظریه رنگ ها» ارتباط برقرار کرد.

رنگ ها نوعی خواص و معنای جهان شمول از زمان های گذشته تا به امروز داشته اند. مثلا رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد از قدیم به عنوان تداعی کننده راحتی و گرما و همچنین خشم و خصومت به حساب می آمدند و رنگ های سرد مانند آبی، بنفش و سبز تداعی کننده آرامش، بی تفاوتی و غمگینی بودند.

در فرهنگ های باستانی مانند فرهنگ مصر و چین، از رنگ ها به عنوان درمانی برای اختلالات استفاده می شد و امروزه نیز به عنوان یک درمان جانشین در نظر گرفته می شود.

به عنوان مثال:
رنگ قرمز برای تحریک ذهن و بدن و افزایش گردش خون در بدن
رنگ زرد برای تحریک اعصاب و پاکسازی بدن
رنگ نارنجی برای التیام شش ها و افزایش سطح انرژی
رنگ آبی برای کاهش دادن بیماری ها و آرام کردن دردها
رنگ نیلی یا ارغوانی برای کاهش دادن مشکلات پوستی

امروزه بر اساس تحقیقات روانشناسان برای هر رنگ خواص روانی و جسمی ویژه ای مشخص شده است که در ادامه به چند نمونه از آن ها می پردازیم.


تاثیرات روانی و جسمی رنگ آبی:

رنگ آبی می تواند موجب کاهش فشار خون و التیام گلو و مشکلات مربوط به غده تیروئید شود. همچنین آبی یک رنگ بسیار سرد و خنک کننده است و می تواند ما را آرام تر کند. از آن جا که رنگ آبی تیره بر روی غده هیپوفیز تاثیرگذار است، می تواند الگوی خواب و بیداری شما را تنظیم کند. آبی روشن موجب احساس آرامش در روان شما می شود و به دوری ذهن از مشغله های روزانه کمک می کند. رنگ آبی می تواند در درمان بی خوابی، افزایش کنترل ذهنی و افزایش خلاقیت موثر باشد. البته آبی بسیار تیره می تواند موجب افسردگی شود.


تاثیرات روانی و جسمی رنگ سبز:

رنگ سبز رنگی مفید برای قلب شماست. رنگ سبز به ایجاد تعادل و آرامش در شما کمک می کند. رنگ سبز عضلات ما را آرام تر می کند و موجب تنفس عمیق تر و آهسته تر می شود. سبز همچنین موجب ایجاد احساس راحتی و تنبلی نیز می شود. رنگ سبز برای ما تداعی کننده ارتباط با طبیعت است. البته سبز تیره تر مانند سبز زیتونی می تواند تداعی کننده نابودی و مرگ باشد و تاثیر بدی بر سلامت جسمی و روانی ما داشته باشد.


تاثیرات روانی و جسمی رنگ زرد:

رنگ زرد موجب تحریک مغز می شود و این باعث می شود که ما گوش به زنگ تر و حساس تر بشویم. زرد انرژی عضلات را بیشتر می کند و سیستم لنفاوی را فعال می کند. همچنین زرد رنگ شادکننده و شوق آور است و می تواند موجب تفکر هوشمندانه شود مانند قضاوت بهتر، بهبود حافظه و تصمیم گیری عاقلانه تر. رنگ زرد موجب افزایش اعتماد به نفس و خوش بینی می شود. البته زرد کدر موجب احساس ترس در شما می شود.

تاثیرات روانی و جسمی رنگ قرمز:

رنگ قرمز موجب افزایش فشار خون می شود و غده فوق کلیوی را تحریک می کند. تحریک غده فوق کلیوی موجب می شود که ما قوی تر بشویم و استقامت و تحمل ما افزایش یابد. صورتی که در واقع قرمز کم رنگ است، به آرامش عضلات ما کمک می کند. قرمز رنگی است که موجب افزایش احساس خشم می شود رنگ قرمز همچنین موجب افزایش میل جنسی و تداعی کننده عشق است.

تاثیرات روانی و جسمی رنگ سفید:

سفید رنگ پاکیزگی و طهارت است و موجب احساس صلح و آرامش در ما می شود. سفید همچنین رنگی است که ضربه های روحی و روانی و یاس و ناامیدی را زایل می کند (شاید به این دلیل است که در برخی از فرهنگ ها بعد از فوت یک عزیز لباس سفید به تن می کنند). سفید همچنین احساس آزادی و رهایی را در شما افزایش می دهد. البته استفاده زیاد از رنگ سفید موجب ایجاد احساس جدایی، سردی و تنهایی در شما می شود.


تاثیرات روانی و جسمی رنگ سیاه:

سیاه یک رنگ تسکین دهنده و محافظت کننده است . سیاه معمولا نشانه فرهیخته بودن است و افرادی که بخواهند با ابهت تر و فرهیخته تر به نظر برسند از این رنگ در پوشش خود استفاده می کنند. سیاه همچنین رنگی اسرار آمیز و رازآلود است و یادآور سکوت و گاهی مرگ است. از آنجا که سیاه رنگی منفعل است، استفاده زیاد از این رنگ موجب کاهش میل به رشد و تغییر می گردد.

با توجه به نکاتی که در فوق در مورد خواص هر رنگ بیان شد، بهتر است از این پس در انتخاب رنگ چیدمان منزل و پوشش خود از رنگی استفاده کنید که برای شرایط روحی و جسمی شما مناسب تر باشد تا از طریق رنگ ها سلامتی روحی و جسمی خود را بهبود بخشید.

                                                                                                                                                                                                                                                                                              نویسنده :زهرا وافر